Fantastyka, anime, manga, gry, tapety, blogi
ChooSe Your Destiny


ZAGRAJ:
EMPIRE UNIVERSE
D. OPERATIONS
SPACE PIONEERS 2
DIGITAL FIGHTERNajlepsze Gry Online
Najlepsze Forum
Blogi
Szybka Rejestracja
----------------------
Main - Aktualności
--anime, manga--
Final Fantasy, jRPG
Twórcy Mangi
Yoshitaka Amano
--art--
Avatary - Kolekcja
FanArt - Grafika
Tapety na Pulpit
Wielcy Malarze
--fantasy--
Bestiariusz
Pisarze Fantastyki
Recenzje Książek
Sklep z figurkami
--funny zone--
Najlepsze Dowcipy
filmy Śmieszne Filmy
Śmieszne Fotki
--games--
gry online Gry - Online
Gry Karciane
Kraina Gier - Emu
Pełne wersje gier
Sklep z Grami
Kody do Gier
Xiao Xiao
Zagraj w GildWars
--interactive--
E- Kartki
--music--
Mp3 + Video
Teledyski AMV
--news--
Anime & Manga
Ciekawostki
Fantastyka
Kultura
Rozrywka
Świat & Ludzie
--stories--
Komiksy
Komiksy - Recenzje
Komiksy - Sklep
Mitologia
Neverending Story
Opowiadania
Opow. Interaktywne
Plotki
Tolkien
--web stuff--
Chat FW
FaQ
Forum FW
Forum jRPG
Kontakt & Info
Księga Gości
Mecenat
Reklama - Banery
Reklama SMS - 2,44
DESKTOP
:: most popular ::

Wyślij na telefon
:: random ::

Wyślij na telefon

więcej tapet, kliknij!
POLECAMY
blogiGRY ONLINE

» TANK 2010
Wskocz za stery nowoczesnego czołgu i powstrzymaj armie wroga przed najazdem.

Nasza ocena: 7/10

» TANK 2010
Wskocz za stery nowoczesnego czołgu i powstrzymaj armie wroga przed najazdem.

Nasza ocena: 7/10

» FIGHTER VS WARCRAFT
Zostań mistrzem areny i pokonuj stwory rodem z WarCrafta.

Nsza ocena: 7/10

» MASS MAYHEM 2
Wciel się po raz drugi w terrorystę i zdobywaj masę punktów za udane zamachy.

Nasza ocena: 8/10

» FAST KNIFE
Pokaż kto jest mistrzem noża i w jak najkrótszym czasie posiekaj wszystkie owoce i warzywa.

Nasza ocena: 7/10

» BIG BEAR BOOGIE
Zatańcz razem z misiem i stwórzcie dobrze zgrany team taneczny.

Nasza ocena 8/10

» PARK MY TRUCK 2
Zaparkuj swoją ciężarówkę z gracją i wdziękiem baletnicy.

Nasza ocena: 8/10

» DEATH RUSH
Wciel się w piękna łowczynię potworów. Kupuj bronie i ulepszaj je, za gotówkę zdobytą na stworach.

Nasza ocena: 8/10

» DROP DEAD 2
Uderzaj misia różnymi rzeczami i patrz jak rozpada się na kawałki.

Nasza ocena: 9/10

» CHESTER CHEETAH MOTOR
Pomóż Chesterowi zebrać wszystkie chrupki na planszy.

Uwaga: gra może się długo ładować!

Nasza ocena: 7/10

ŚMIESZNE FILMY

» Murzynka i krzesło
Krzesło zwątpiło i się poddało.

» Mike Conway final lap crash
Cudem uniknął śmierci!

» Japońska Reklama wafelka
No to skaczemy wszyscy razem.

» M&M
Teraz już wiesz dlaczego.

» M&M's - Mona Lisa
Czerwony i żółty jak zawsze w akcji

» Kompilacja wypadków 2010
Najlepsze wpadki i wypadki roku 2010.

» Spike - Vader golf
Zobaczcie czy Vader jest równie dobry co Tiger Woods. Może nawet lepszy...

» Jak zdać egzamin
Prawda, że pomysłowe?

» Adidas Originals - Star Wars Cantina 2010
Jedna z najlepszych reklam adidasa na świecie.
Specjlanie dla Aadidasa zagrali David Beckham, Daft Punk, Snoop Dogg, Franz Beckenbauer, Noel Gallagher, Ian Brown, Ciara, Jay Baruchel, DJ Neil Armstrong oraz obsada Gwiezdnych Wojen.

» Brazylia - otwarcie sklepu
Brazylijczycy weszli do nowego sklepu wraz z drzwiami. Ciekawe co oni tam takiego sprzedawali?

ReKLaMa

Serwisy FW filmy gry online tapety gify opowiadania
    Wizyt ogółem: 26 642 760 users online: 0 english guide  
Jeżeli jesteś pierwszy raz na naszych stronach kliknij tutaj.

Miejsce na Twoją Reklamę - 4 dni tylko 2 PLN - Kliknij!

Web www.fantasyworld.pl

Wielcy Pisarze Fantastyki

[ WYBIERZ ]
Anthony, Asimov, Beagle, Białołęcka, Brooks, Brzezińska, Card, Dębski, Denning, Dick, Dukaj, Eddings, Elliott, Erikson, Friedman, Gaiman, Gemmell, Goodkind, Grundkowski, Grzędowicz, Herbert, Howard, Jabłoński, Jordan, Kańtoch, King, Komuda, Kossakowska, Kozak, Kołodziejczak, Kres, Lackey, Le Guin, Lem, Lewis, Lovecraft, Masterton, McCaffrey, McDevitt, McKillip, Nix, Norton, Pacyński, Paolini, Pawlak, Piekara, Pierumow, Pratchett, Reid, Rice, Rowling, Salvatore, Sandemo, Sapkowski, Shelley, Siedlar, Silverberg, Stoker, Wells, Williams, Wroński, Zelazny, Ziemiański, Ziemkiewicz, Ćwiek, Żamboch


Lem

Dodano:  28.03.2006, 19:08
Czytano: 79464 razy
Stanisław Lemautor

"Przystępując do pisania autobiografii świadom jestem dwóch przeciwstawnych sił powodujących moją ręką. Jedną z tych skrajności jest przypadek, drugą kształtujący życie porządek. Czyżby wszystko, co sprawiło, że przyszedłem na świat i przetrwałem, pomimo że wielokrotnie groziła mi śmierć, aby w końcu zostać pisarzem - i to jeszcze takim, który nieustannie stara się godzić ze sobą sprzeczne elementy realizmu i fantastyki - może być postrzegane wyłącznie jako rezultat niezliczonej ilości przypadków?"

Fragment autobiografii S. Lema
Biografia


Urodził się 12 września 1921 roku we Lwowie jako syn lekarza laryngologa. Od 1932 roku był uczniem II Państwowego Gimnazjum im. K. S. Szajnochy we Lwowie; w 1939 zdał maturę. Po zajęciu Lwowa przez ZSRR studiował w latach 1940-41 we lwowskim Instytucie Medycznym.

W czasie okupacji niemieckiej pracował jako pomocnik mechanika i spawacz w garażach niemieckiej firmy zajmującej się odzyskiwaniem surowców. W 1944, po ponownym wkroczeniu do miasta armii sowieckiej, kontynuował studia medyczne.
W 1946 roku, w ramach akcji repatriacyjnej, wyjechał do Krakowa, gdzie podejmuje studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W latach 1948-1950 pracował jako młodszy asystent w Konwersatorium Naukoznawczym prowadzonym przez doktora Mieczysława Choynowskiego.
Debiutował w 1946 roku nowelą "Człowiek z Marsa", drukowaną w odcinkach w "Nowym Świecie Przygód". Pisywał wiersze i opowiadania publikowane między innymi w "Tygodniku Powszechnym", "Żołnierzu Polskim", "Kuźnicy".

W 1948 roku zaczyna pisać swoją pierwszą powieść "Szpitał Przemienienia", która z powodów cenzuralnych ukazuje się dopiero osiem lat później. W 1951 Lem wydał pierwszą książkę, powieść fantastyczno-naukową "Astronauci".
W 1953 ożenił się z Barbarą Leśniak, lekarzem radiologiem.

Na początku lat siedemdziesiątych ukazują się dwa zbiory szkiców literackich na temat nieistniejących książek ("Doskonała Próżnia" i "Wielkość Urojona"), których uzupełnieniem będzie późniejsza Prowokacja (1984) i "Biblioteka XXI Wieku" (1986).
Wyrazem międzynarodowego uznania twórczości Lema jest przyznane mu w 1973 roku honorowe członkostwo Science Fiction Writers of America (wkrótce jednak odebrane z powodu krytycznych wypowiedzi pisarza na temat poziomu amerykańskiej literatury s.f.!).
W 1982, pół roku po wybuchu stanu wojennego, Lem opuszcza Polskę. Studiuje w Berlinie jako stypendysta Wissenschaftskolleg, po roku przenosi się do Wiednia. Podczas pobytu za granicą powstają jego dwie ostatnie książki beletrystyczne: "Pokój na ziemi" oraz "Fiasko". Do kraju wraca pod koniec 1988.

W latach dziewięćdziesiątych Lem zajmuje się opracowywaniem prognoz futurologicznych. Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" (stały felieton "Świat według Lema": wybór ukazał się w formie książkowej jako "Lube Czasy" oraz "Dziury w Całym"), z "Odrą" (cykl artykułów pt. "Rozważania Sylwiczne") oraz z polską edycją "PC Magazine" (artykuły z tego czasopisma zostały zebrane w dwóch książkach: "Tajemnica Chińskiego Pokoju" oraz "Bomba Megabitowa". Ostatnia książka Stanisława Lema nosi tytuł "Okamgnienie".
Stanisław Lem jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiego Pen Clubu, laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych (m.in. Nagrody państwowej I stopnia w dziedzinie kultury i sztuki, austriackiej nagrody państwowej w dziedzinie kultury europejskiej, austriackiej nagrody państwowej im. Franza Kafki w dziedzinie literatury), odznaczeń (Orderu Orła Białego), doktoratów honoris causa (Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Lwowskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego), od 1972 roku Lem bierze udział w pracach Komisji Polskiej Akademii Nauk "Polska 2000", od 1994 jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.


Twórczość


"Ja się tu chyba powieszę - pomyślał. Nie wpadło mu do głowy, że wobec braku ciążenia nawet takie wyjście nie jest możliwe."


S. LemZ prozą Stanisława Lema spotkałam się mając lat 14 ledwo, kiedy to w ręce wpadły mi "Bajki Robotów". Od tej pory przeczytałam wszystkie książki tego autora i... może dlatego czuję pustkę w głowie, kiedy w kilkunastu zdaniach mam nakreślić świat jego książek. W przypadku twórczości Stanisława Lema trudno nawet mówić o świecie, kiedy losy jego bohaterów dzieją się wręcz we Wszechświecie. Jedno można z całą pewnością powiedzieć o nim - jest najwybitniejszym jak dotąd przedstawicielem polskiej literatury fantastycznej, a wśród autorów światowej SF należy do najściślejszej czołówki.

W zasadzie, pokusiłabym się o więcej. O stwierdzenie, że Stanisława Lema należałoby uznać za najwybitniejszego prozaika w całej powojennej literaturze polskiej. Taki wniosek nasuwa się sam, jeśli przyjrzeć się powojennej poezji polskiej, czy dramatom takie nazwiska jak Miłosz, Herbert, Szymborska, Różewicz, czy Mrożek stanowią klasę samą w sobie i nie ma się czego tutaj wstydzić, ale wśród prozaików nie fantastycznej literatury brak wielkich nazwisk. Dlatego Stanisława Lema stawiam na czele polskich pisarzy prozy. Smutno mi trochę, że wiele ludzi nie docenia twórczości Lema, uważając, że skoro jego książki są z kręgu literatury SF to nie jest to Prawdziwa Literatura, tylko jakiś peryferyjny podgatunek, a teksty są na poziomie banalnych książek dla dzieci.

Stanisław Lem zaczynał jako pisarz od powieści współczesnej ("Szpital Przemienienia") i już w niej znajdziemy najważniejsze jego tematy: kwestię natury ludzkiego myślenia i ludzkiej tożsamości oraz etycznych problemów stojących przed nauką.

W swoich historiach o eksploracji kosmosu zadawał Lem pytania o rolę konieczności i przypadku w fizyce, biologii i ludzkiej kulturze, o przyszłe drogi rozwoju technologii i ich konsekwencje dla człowieka, o istnienie i naturę Boga i transcendencji, o możliwości komunikowania się z Obcymi z kosmosu, podejmował zasadnicze problemy biologii, etyki, polityki, analizował paradoksy związane z ulepszaniem społeczeństw, przekraczaniem coraz to nowych granic technologicznej sprawności - i wiele jeszcze innych spraw. Fabuły jego powieści i opowiadań były czasem poważne, często jednak groteskowo śmieszne, wykorzystujące stylizację i grę literackimi konwencjami, a zawsze niezwykle atrakcyjne literacko i trzymające w napięciu, zawsze też bogate w filozoficzne podteksty. Opowieści Lema to zawsze historie jednostek (ludzi czy baśniowych robotów), nasycone emocją rodzącą się wszędzie tam, gdzie dotyka się prawdziwej Obcości i poznaje granice swej natury.

Prozę Stanisława Lema chciałabym przybliżyć na podstawie dwóch tylko książek - "Bajek Robotów" i "Cyberiady". Skąd taki wybór? Ze względu na ich lekkość i przystępność oraz dużą dawkę poczucia humoru, wplecionego w opowiadane przez Lema historie, stylizowane na bajki. Warto zacząć przygodę z proza Lema od tych właśnie książek, by móc potem łagodnie przejść do poważniejszych jego dzieł, takich jak: "Głos Pana", "Niezwyciężony", "Eden", czy "Solaris"

"Bajki Robotów" nawiązują do modelu klasycznej baśni, ich wyjątkowość polega jednak na tym, że baśniowe fabuły rozgrywają się w scenerii kosmicznej, a bohaterami opowiadanych historii są istoty mechaniczne. Stały się one modelowym przykładem współczesnej odmiany baśni, (chociaż, po głębszym zastanowieniu, za "współczesną odmianę baśni" uznać można całe SF ). W książce tej na każdym kroku spotykamy elementy zaczerpnięte z baśni. Już sam świat, w którym dzieją się losy bohaterów, tak jak w baśniach jest gdzieś (w kosmosie, oczywiście), lecz nie wiadomo dokładnie gdzie. Są tutaj Bohaterowie, którzy przenoszą się bez trudności z galaktyki na galaktykę, wykazują niezwykłe zdolności konstruktorskie, wytwarzają dowolne pierwiastki chemiczne itd. - wszystko podług konwencji fantastyki naukowej, ale tuż obok znajdujemy motywy typowo baśniowe: planetami rządzą feudalni monarchowie, utrzymujący dwory i doradców knujących wzajem przeciw sobie niecne intrygi (Doradcy króla Hydropsa). Ci władcy mają problemy całkiem na miarę swoich ziemskich poprzedników z czasów historycznych: płodzą następców tronu (Doradcy króla Hydropsa), martwią się o losy swych córek i urządzają turnieje kandydatów do ich ręki (Jak Erg Samowzbudnik bladawca pokonał), dręczą poddanych podatkami (Uranowe uszy), lękają się spisku na swe życie i strącenia z tronu (Uranowe uszy, Bajka o królu Murdasie), poza tym jednak zwykle się nudzą, co popycha ich w różne uciążliwe dla poddanych, a czasem i dla nich samych niebezpieczne przedsięwzięcia (Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła). Biada temu, kto się nawinie pod rękę takiemu znudzonemu królowi; będzie zmuszony bawić go niezwykłymi historiami, a jeśli, broń Boże, nie zadowoli władcy, przypłaci to życiem (Król Globares i mędrcy); jeśli natomiast spróbuje zaimponować monarsze czymś niezwykłym, czego tamten nie potrafi, będzie się musiał nieźle uwijać, by ocalić przed zawistnikiem głowę (Skarby króla Biskalara).
Pomyśleć by można, że w świecie tym nie ma miejsca na magię, jaką spotykamy w baśniach. Nic bardziej mylnego. Rolę czarowników i wróżek pełnią więc u Lema konstruktorzy. To ich niewyczerpanej pomysłowości zawdzięczamy widowiskowe turnieje gwiezdnych potęg; siłę magiczną zastępuje tam wytrawny intelekt i inżynierska zręczność.


A wymowa moralna? Jeśli u Lema Dobro zwycięża, to nie dlatego, że jego magia silniejsza; zwycięża, ponieważ Zło jest głupsze. Głupsze, choć chytre: wydaje mu się, że świat przekabaci na swoją stronę, ale wtedy właśnie wpada w zasadzkę, w ten dołek, który dla innych, dla Dobra wykopało.

Z kolei "Cyberiada" to książka, którą Lem lubi - i uważa za swój prywatny wkład w poetykę literatury science fiction. W samej rzeczy nikt bodaj przedtem nie skrzyżował w taki sposób przyszłościowej fantastyki z baśnią i filozoficzną powiastką, nikt też nie sporządził takiego stopu materii "naukowo-technicznej" z baśniowym sztafażem przedstawionego świata. A w dodatku Cyberiada jest miejscem, gdzie rozważa się najważniejsze problemy etyki, socjologii czy socjoinżynierii. Ta książka to wytwór dojrzałego pisarza.
"Cyberiada" wypączkowała z "Bajek robotów", ale szybko swą objętością przerosła Bajki, była też cyklem, do którego Lem dodawał po latach kolejne opowiadania.

Baśniowy charakter opowieści jest tu wszelako mniej niż w Bajkach robotów wyeksponowany, a miejsce główne zajmują dylematy konstruktorstwa - jego społeczne i aksjologiczne konsekwencje.

Ten nowy cykl rozpada się przede wszystkim na dwa typy opowieści: z jednej strony są - prowadzące czasem do tytanicznych "machii" - opisy fanaberii bajecznych władców planetarnych państw, którym nasi bohaterowie użyczają swych umiejętności, z drugiej - relacje z prac inżynierskich, mających na celu ulepszanie świata. Pierwsze są kontynuacją pomysłów z Bajek robotów - i tam Konstruktorzy z reguły odnoszą sukcesy, stają bowiem do współzawodnictwa z innymi konstruktorami lub z głupotą, próżnością, okrucieństwem baśniowych królów. Drugie z tych historii przynoszą im groteskowe klęski, mamy w nich bowiem próbę interwencji w sferę swoistych społecznych "niezmienników". Jakież to "niezmienniki"? Nie chodzi raczej o systemy polityczne: Lem, jak się zdaje, ma społeczeństwo za homeostat, który wiele znieść potrafi - przystosowuje się jakoś do tyranii i do anarchii, do feudalizmu i do demokracji. Widać to dobrze na przykładzie zamysłów melioracyjnych, w których celuje głównie Trurl, a które kierują się raczej w stronę szeroko rozumianej kondycji myślących istot i mechanicznego protezowania wyższych wartości. I tu legendarni Konstruktorzy stają nagle - bezradni i śmieszni - wobec problemów nie do rozwiązania.

W "Cyberiadzie" charakterystyczne jest prześmiewcze, złośliwe i żartobliwe potraktowanie wielu pojęć ze sfery nauk fizycznych. Widać to ładnie w opowiadaniu Smoki. Prawdopodobieństwa, gdzie wprowadzone zostały problemy mechaniki kwantowej. Smoki, które są, smoki, których nie ma, smoki wirtualne - to są zabawy na tle całego aparatu pojęciowego współczesnej fizyki, która uważa, że nic takiego jak "nic" (to znaczy "próżnia") nie istnieje, gdyż jest tam pełno cząstek wirtualnych. Jest to utwór, który zawsze sprawiał ogromną radość fizykom teoretycznym.

Dzieła Lema weszły do kanonu najsłynniejszych utworów science fiction XX wieku. Znacznie mniej - poza Polską i Niemcami - znane są w świecie eseje Lema, a w nich przecie znajduje odbicie filozoficzny system idei tego niezwykłego pisarza, fascynująca rozległość jego horyzontów i umiejętność trafnego przewidywania, w jakim kierunku posuwać się będzie rozwój nauki i technologii. Lem, choć zrezygnował w ostatnich latach z fantastycznych fabuł, pozostaje twórcą nadzwyczaj płodnym, a kolejne tomy jego esejów i felietonów znajdują stale entuzjastycznych czytelników.Bibliografia:


Proza, dramaty:

- CZŁOWIEK Z MARSA, I edycja książkowa: Warszawa: Nowa, 1994.
- ASTRONAUCI. Warszawa: Czytelnik, 1951.

- JACHT PARADISE. SZTUKA W CZTERECH AKTACH (WSPÓŁAUTOR: ROMAN HUSARSKI). Warszawa: Czytelnik, 1951.
- SEZAM I INNE OPOWIADANIA. Warszawa: Iskry, 1954.
- CZAS NIEUTRACONY. Kraków: WL, 1955; cz. I: Szpital Przemieienia wydawana osobno od edycji: Warszawa: Czytelnik, 1975.
- OBŁOK MAGELLANA. Warszawa: Iskry, 1955.
- DZIENNIKI GWIAZDOWE. Warszawa: Iskry, 1954.
- EDEN. Warszawa: Iskry, 1959.
- ŚLEDZTWO. Warszawa: MON, 1959.
- INWAZJA Z ALDEBARANA. Kraków: WL, 1959.
- POWRÓT Z GWIAZD. Warszawa: Czytelnik, 1961.
- SOLARIS. Warszawa: MON, 1961.
- PAMIĘTNIK ZNALEZIONY W WANNIE. Kraków: WL, 1961.
- KSIĘGA ROBOTÓW. Warszawa: Iskry, 1961.
- NOC KSIĘŻYCOWA. Kraków: WL, 1963.
- NIEZWYCIĘŻONY I INNE OPOWIADANIA. Warszawa: MON, 1964.
- BAJKI ROBOTÓW. Kraków: WL, 1964.
- POLOWANIE. Kraków: WL, 1965.
- CYBERIADA. Kraków: WL, 1965.
- GŁOS PANA. Warszawa: Czytelnik, 1968.
- OPOWIEŚCI O PILOCIE PIRXIE. Kraków: WL, 1968.
- DOSKONAŁA PRÓŻNIA. Warszawa: Czytelnik, 1971.
- BEZSENNOŚĆ. Kraków: WL, 1971.
- WIELKOŚĆ UROJONA. Warszawa: Czytelnik, 1973.
- GŁOS PANA; KONGRES FUTUROLOGICZNY. Kraków: WL, 1973.
- KATAR. Kraków: WL, 1976.
- MASKA. Kraków: WL, 1976.
- SUPLEMENT. Kraków: WL, 1976.
- POWTÓRKA. Warszawa: Iskry, 1979.
- GOLEM XIV. Kraków: WL, 1981.
- WIZJA LOKALNA. Kraków: WL, 1982.
- PROWOKACJA. Kraków: WL, 1984.
- BIBLIOTEKA XXI WIEKU. Kraków: WL, 1986.
- FIASKO. Kraków: WL, 1987.
- POŻYTEK ZE SMOKA I INNE OPOWIADANIA. Chotomów: Verba, 1993.
- ZAGADKA. Warszawa: Interart, 1996

Eseje:

- DIALOGI. Kraków: WL, 1957.
- WEJŚCIE NA ORBITĘ. Kraków: WL, 1962.
- SUMMA TECHNOLOGIAE. Kraków: WL, 1964.
- FILOZOFIA PRZYPADKU. Kraków: WL, 1968.
- FANTASTYKA I FUTUROLOGIA. Kraków: WL, 1970.
- ROZPRAWY I SZKICE. Kraków: WL, 1975.
- LUBE CZASY. Kraków: Znak, 1995.
- SEX WARS. Warszawa: Nowa, 1996.
- TAJEMNICA CHIŃSKIEGO POKOJU. Kraków: Universitas, 1996.
- DZIURY W CAŁYM. Kraków: Znak, 1997.
- BOMBA MEGABITOWA. Kraków: WL, 1999.
- OKAMGNIENIE, Kraków: WL 2000

Autobiografia:
- WYSOKI ZAMEK. Warszawa: Wyd. MON, 1966.
- STANISŁAW BEREŚ, ROZMOWY ZE STANISŁAWEM LEMEM. Kraków: WL, 1987.
- ROZMOWY ZE STANISŁAWEM LEMEM. Kraków: WL, 1999.
- ŚWIAT NA KRAWEDZI (z Tomaszem Fiałkowskim), Kraków: WL, 2000


Linki:
www.lem.pl


opracowała: volta

lem lem lem lem

lem lem lem


źródło: opracowanie własne

Dodane przez: lamus

skomentuj: (musisz być zalogowany)

Dotychczasowe Komentarze:
lond | 08.07.2011, 06:18
może nikt tego nie zauważył, ale to on , podobnie jak kiedyś Juliusz Verne pisał o rzeczach które w owym czasie były w świecie fantazji a teraz stały się przedmiotami codziennego użytku.
clarice4 | 03.09.2010, 17:43
W swojej pracy licencjackiej poświęciłam jeden rozdział dla Lema- jest super!
Dal | 09.05.2010, 17:21
a mnie się ciągle wydaje, że do Lema trzeba dorosnąć... i dorastam w bólach:P
AgapE | 08.11.2009, 14:32
Nigdy nie miałam jego książki jako lektura. Ale sobie wypożyczę w bibliotece i sama przeczytam :)
Myz | 24.05.2009, 23:26
Lem i jego wspaniała fantastyka. Powinno jej być więcej w spisie lektur. Zdecydowanie wybitny polski pisarz fantastyczny.
Bobofrutek | 30.01.2009, 17:49
podziwiam go najbardziej za słynne bajki robotów.
mechamega | 29.01.2009, 17:01
Dużo okładek książek nawet jest z chin.Brawo!Dobry tekst.
monika2007_15 | 27.01.2009, 14:14
Ten Stanisław Len ma wielki talent.
Smok2 | 29.12.2008, 11:22
Bardzo interesujące
=SmoK= | 09.12.2008, 21:51
Super
LoGoWaNiE

Witaj Nieznajomy

login:
hasło:
 

Zarejestruj się!
Dlaczego warto?
Przypomnienie hasła
ZaLoGoWaNi (1)

  » ag2

Na Forum

» ???????DŁugoooo kogoś nie było

» top ten slogans for viagra

» greg lang viagra cincinnati health department

» damge from nexium how to heal

» nexium interactions wiith other medications

» Eavangelion - Proszę o pomoc

» 1000 Mrówek

» Końcoworoczny Strupieszały Konkurs Trącący Myszką

» Grojkon 2011 - 11-13 Marca

» KAPITUŁA - Łódzki Klub Fanów Fantastyki

» Kup misia

» Sklepy fantastyczne

» Spotkania komiksowe [Poznań]

» Sylwester 2010 Bytom

» [Warszawa]Rzuć Kostką-terminy spotkań-najbliższe 27-28 XI:)


Na Blogach

Zobacz więcej notek»

» Bez tytułu... [Korni]

» "Senne wyznanie" [Korni]

» aaa [Squall]

» nieromantycznie [Snow White]

» Też trochę test... [Snow White]

» TEST [Snow White]

» ... [kasilda]

» O! [wróżka.92]

» Lloth is back. Indeed ;] [Lloth (Merlin)]

» Cycki, cycki, cycki [electric_cat]

» XD 600 [Edek88]

» Nowe? [czarnadama]

» Chyba się nie uda [reuaj]

» To się porobiło... [natalka-stg]

» Nadchodzi czerwiec, przemija.. [Korni]


LiNkI

Katalog Ciekawych Stron
gry

PrZyJaCiElENaGrOdY

Fantasy World - GWIAZDOR


statystyki www stat.pl